Zde může být vaše reklama.
Sobota 20.4.
Svátek má Marcela
Menu

STUDKON 2019 Žáci prezentovali své bádání v rámci přírodovědné konference

Žáci prezentovali své bádání v rámci přírodovědné konference

07. 07. 2019 - 09:00

Studenti doktorských programů Fakulty životního prostředí a Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem prezentovali nejlepší výsledky svého bádání na 2. ročníku Konference studentů přírodovědných a technických oborů UJEP.

Akce, zkráceně nazvaná STUDKON 2019, se konala na Dvoře Perlová Voda u Kostelce nad Ohří a na její organizaci se společně podílely obě zmíněné fakulty. Proto nebyla překvapením hojná účast studentů doktorandů, akademických pracovníků, členů oborových rad i pozvaných vědeckých osobností.

Konference byla určena především studentům doktorských programů Environmentální analytická chemie a Aplikovaná nanotechnologie; přizváni byli ale i doktorandi fakulty strojního inženýrství. Tematické zaměření konference bylo pestré a zahrnovalo technologie a (nano)materiály pro ochranu životního prostředí, remediační a sanační technologie, monitoring životního prostředí, environmentální analýzy, (nano)materiály pro biomedicínské využití, ale také matematické modelování v přírodních a technických vědách.

Na konferenci vystoupilo takřka 30 studentů doktorských programů s přednáškami a postery. Akce se zúčastnilo také více jak 20 zkušených vědeckých pracovníků, kteří studentské výsledky diskutovali, komentovali i hodnotili. Odborné diskuse byly vedeny v angličtině a obohatily odbornou polemiku o mnohé aspekty vědeckého života, jako jsou např. zahraniční odborné stáže,“ komentuje zdařilou konferenci Daniel Bůžek z katedry technických věd FŽP.

V rámci STUDKON proběhla také soutěž o Cenu Miroslava Broula za nejlepší ústní a posterovou prezentaci. Nejzdařilejší prezentace tak byly oceněny nejen potleskem, ale i finančně. „Výběr nejlepších příspěvků byl náročný, protože všichni soutěžící předvedli mimořádně zdařilé výkony, které se postaraly o celkově vynikající úroveň konference,“ doplňuje Daniel Bůžek.

Organizátoři již nyní začínají plánovat další ročník a udělají všechno pro to, aby STUDKON pokračoval a i v budoucnu vytvářel inspirativní prostředí pro setkávání a diskuse studentů a akademických pracovníků.

Více informací o konferenci a příspěvcích najdete na stránkách www.studkon.ujep.cz.

Před příchodem na ústeckou univerzitu působil Mirek Broul více než dvacet let ve Výzkumném ústavu anorganické chemie v Ústí nad Labem (dnešní UniCRE), kde byl jedním z členů věhlasné ústecké školy průmyslové krystalizace. V mnoha laboratořích stále najdeme jeho (spolu s J. Nývltem a O. Söhnelem) Tabulky rozpustnosti anorganických sloučenin ve vodě, v zahraničí je pak známa monografie Solubility in Inorganic Two-component systems. V osmdesátých letech minulého století se věnoval výzkumu separace prvků vzácných zemin. V r. 1992 přešel na katedru chemie pedagogické fakulty nově založené ústecké univerzity, nikdy však nezpřetrhal přátelské vztahy s předchozím pracovištěm. Z té doby pocházejí jeho práce o iontové chromatografii. Na katedře chemie se kromě bádání věnoval i transformaci výuky v nových podmínkách.

Mirek Broul byl úžasný člověk, prima chlap a skvělý kolega, byl velmi chytrý, rozumný, a k tomu milý, pracovitý, přátelský, měl úžasný, neagresivní smyl pro humor. Všude, kde se objevil, kolem sebe šířil „pozitivní vibrace“. Byla s ním skvělá spolupráce a člověk se měl od něj stále co učit. Jeho působení na univerzitě bylo nakonec velice krátké – během letních prázdnin v r. 1993 podlehl náhle zákeřné chorobě. I během ní byl velmi silný a nepřestával pracovat a žertovat. Asi právě proto na něj mnoho lidí stále vzpomíná jako na slušného člověka, který byl vždy připraven pomoci kolegům i studentům.

Jeho poslední zpráva z nemocnice obsahovala prosbu, ať se postaráme o jeho diplomanty. Protože na slušné lidi by se nemělo zapomínat, rozhodli jsme se nazvat cenu za nejlepší studentskou prezentaci Cenou Miroslava Broula,“ vysvětluje prof. Pavel Janoš z FŽP UJEP.

Další články