Středa 8.7. Nora
Menu

Už v pátek! Noc vědců bude na ústecké univerzitě velkolepá

Noc vědců bude na ústecké univerzitě velkolepá

foto: UJEP

21. 09. 2019 - 09:25

Noc vědců. Celorepubliková vědecko-popularizační akce, která od roku 2005 zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět.

Tolik ze stránek hlavních organizátorů a nyní k tomu, jak se do takto obrovské, vědu propagující aktivity zapojuje ústecká univerzita – VE VELKÉM! Prakticky podruhé, ale v tomto roce skutečně ve velkém, je UJEP součástí Noci vědců.

Šetrně k planetě

Stoprocentně ctíme letošní heslo Noci vědců – Šetrně k planetě – a připravili jsme k tomuto tématu 21 jednotlivých aktivit, které v podvečer 27. 9. 2019 rozsvítí v přicházející vědecké noci naši univerzitu,“ zve veřejnost na univerzitu prorektor pro vnější vztahy UJEP prof. Pavel Doulík.

Hlavní program se odehraje v Kampusu UJEP, konkrétně v budově pedagogické fakulty (České mládeže 8), doprovodný program pak proběhne v nově otevřeném Centru biologických a environmentálních oborů (CBEO) PřF UJEP (Za Válcovnou 1000/8 – Klíše) a ve Vědecké knihovně UJEP (Pasteurova 5, Kampus UJEP). Všechny přednášky, workshopy, prohlídky atd. se věnují environmentálním tématům, která jsou navíc volena tak, aby byla skutečně lokální a týkala se ústeckého regionu.

Šetrně k planetě přistoupila univerzita i při výběru propagačních předmětů pro návštěvníky. Ti se mohou těšit na bio osivo louky pro včely, které si při příchodu na PF UJEP budou moci sami nabrat do sáčků a dle libosti vysít tam, kde je to bude těšit. Látkové sáčky, například k nákupu ve stánku prvního ústeckého bezobalového obchodu (Špajz bude na místě jako hlavní občerstvovací stánek), jsou ušity v dílnách ústeckého Fokusu, propisky budou dřevěné a trička z biobavlny.

Program

Přehledný web Noci vědců https://nocvedcu.cz/ přinášející mapu míst, kde všude se v naší republice večer vědě věnují, obsahuje také program na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ten je graficky rozdělen na připravené přednášky, komentované prohlídky, výstavy, workshopy, vědecké show, program pro děti či představení:

https://nocvedcu.cz/program/?placeCategories=72

Kromě naší univerzity, která akci organizačně zastřešuje, se v Ústí nad Labem do Noci vědců zapojuje také Národní památkový ústav v Krásném Březně s přednáškou a projekcí,“ říká produkční akce Michaela Hnidová.

Workshopy, odehrávající se od 17:00 h na chodbách PF UJEP, budou hlavně zábavné, zároveň však budou poukazovat na environmentální problematiku. Např. workshop zažehlovacího tisku s Janem C. Löblem z Ateliéru oděvní tvorby a designu naší umělecké fakulty.

Účastníci si budou moci potisknout vlastní donesený textil nebo využít ten, který jsme obstarali v second handech. Poukazujeme tak na nový environmentální trend tzv. UPCYKLACE, kdy se k již existujícímu produktu přidá nějaká další hodnota  – vlastnoruční potisk, rozstříhání a sešití v modernějším střihu – a věc, která by jinak skončila na skládce, se může s radostí využívat dál,“ vysvětluje organizátorka akce Anna Škopková.

Zajímavý bude také workshop výroby ručního papíru se známou nymburskou dílnou Papyrea: http://www.rucni-papirna.cz/

Jak bude večer probíhat?

Hlavní večerní přednáškový program ve velké aule PF, kterým bude provázet studenty oblíbený akademik z naší filozofické fakulty Mgr. Jan Musil, Ph.D., přinese 2+3 krátké 20minutové příspěvky. Účast přislíbil např. prof. Josef Fanta, který působil i na univerzitě v Amsterodamu.

https://video.aktualne.cz/dvtv/dvtv-23-8-2018-josef-fanta-dan-anyz-paul-goldsmith/r~2ac8a1a0a6e411e88782ac1f6b220ee8/

Jeho přednáška na téma Krajina Severních Čech – její minulost, současnost a budoucnost – bude zajímavým kontrastem s bezprostředně následujícím vystoupením Petra Doubravského (nedávno obdržel zvláštní ocenění poroty Ceny Josefa Vavrouška), který je organizátorem Fridays for Future v ČR a bude mluvit o tom, jak současné dění kolem environmentální problematiky vnímají a aktivně pojímají mladí,“ vysvětluje Anna Škopková.

V přestávce mezi hlavními přednáškami proběhne netradiční módní přehlídka eko oblečení s projekcí naší fakulty umění a designu, která vznikla v mezinárodním projektu Nulový dopad/Zero impact:

https://www.youtube.com/watch?v=4E189pxEMkM

V druhém bloku se pak představí konkrétní vědeckovýzkumné projekty a aktivity jednotlivých fakult. Například za fakulty přírodovědeckou a životního prostředí Mgr. Hana Malinská, Ph.D., s tématem Zázračná rostlina budoucnosti (Ozdobnice obrovská neboli Miscanthus giganteus), nebo za sociálně ekonomickou projekty městských ekosystémů, modré a zelené infrastruktury či adaptační aplikace IEEP.

Celé to úvahou na téma filozoficko-etického pohledu na všechno tohle aktuální dění uzavře zástupkyně naší filozofické fakulty, Mgr. Barbora Řebíková, Ph.D., vyprávěním o úloze etiky v době klimatických změn,“ konkretizuje Anna Škopková.

Doprovodný program v CBEO na téma „Živočichové – křehcí a nezničitelní“ se rozjede již v 16:00 h. Kromě velké spousty vědeckých informací zde návštěvníci „nasají“ také zážitky z místních skleníků či čerstvě otevřených moderních prostor tohoto výukového centra Přírodovědecké fakulty UJEP.

Vědecká knihovna UJEP nabídne do konce měsíce října putovní výstavu Akademie věd ČR: Voda – Sucho. Dále pak tři výstavní vitrínky na téma:  Šetrně k planetě, Noc vědců a Modrá planeta.  

Doprovodný program v předsálí auly PF nabídne od 17:00 h chemické pokusy a experimenty s tekutým dusíkem, bude se vyrábět svítící zmrzlina a tvořit světlo bez elektřiny a tepla.

Promítání

Od 17:00 do 22:00 h budou v chill zóně pedagogické fakulty s lehátky a obrazovkami promítány filmy s environmentální tematikou:

Ohrožená semínka https://promitejity.cz/detail-filmu/60-ohrozena-seminka

Krajina v tísni https://promitejity.cz/detail-filmu/86-krajina-v-tisni

Zlatý hřeb

Zlatý hřeb večera proběhne v podobě improvizovaného vystoupení, hudebním urychlovačem vypěstovaného, akademického 4UNI Bandu (Uhrančivé ústecké úpějící uskupení) a dále volná zábava s taneční hudbou v prostorách kolem 50baru.

Noc vědců v mobilní aplikaci

Důležitou a pozitivní zprávou je, že pro Noc vědců je zřízena mobilní aplikace (pro android i pro iOS), která uživatelům usnadní orientaci v programu.

Zejména těsně před a v den konání akce si návštěvníci budou moci na mobilu přehledně a jednoduše nalézt přesně ty události, které je zajímají, a využít možností, které jim potom usnadní návštěvu – například si poznačit části programu, kterých se chtějí zúčastnit, a potom se k nim lehce vrátit nebo využít navigace přímo na místo konkrétní události,“ vysvětluje organizátorka Škopková.

0 komentářů

Další články