Dnes:17°C

Zítra:23°C

Úterý 4.8. Dominik
Menu

Nanovlákna jsou nepatrná, ale užitečná

Nanovlákna jsou nepatrná, ale užitečná

foto: UJEP

19. 11. 2019 - 09:00

Navzdory jejich titěrným rozměrům dnes slýcháme o nanovláknech čím dál častěji a hlasitěji. Lze to snad přičíst Napoleonovu komplexu nebo je za tím něco jiného? Přijďte se společně s nanotechnologem Davidem Poustkou vydat po stopách této záhady. Ve čtvrtek 21. listopadu bude o nanovláknech povídat na teplické hvězdárně.

Nejprve vás seznámí s rozměry nanosvěta a jevy, které z nich vyplývají. Poté přijde řeč na samotná nanovlákna. Z jakých materiálů a jakými způsoby lze nanovlákna vyrobit? Jaké jsou jejich přednosti a v čem naopak pokulhávají? „Náš host vám také prozradí, kde už se s nanovlákny setkáváme dnes a na jaké aplikace se můžeme těšit do budoucna,“ zve na teplickou přednášku koordinátor Café Nobel Frederik Velinský.

David Poustka je vědeckým pracovníkem a doktorským studentem Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Zabývá se např. využitím nanovlákenných a nanostrukturovaných materiálů při vývoji mikrofluidních zařízení pro biomedicínské aplikace. V rámci výzkumu se mj. podílí na vývoji nanovlákenných vrstev z biokompatibilních materiálů s cílem vyvinout funkční krytí pro chronické, obtížně se hojící povrchové rány. Mimo ústeckou univerzitu působí jako vývojový pracovník ve firmě NANOTEX GROUP s. r. o., v Litvínově, kde se zabývá přípravou nových nanovlákenných materiálů a optimalizací výrobních procesů.

Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 h. Místa si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

0 komentářů

Další články