Dnes:2°C

Zítra:2°C

Úterý 24.11. Emílie
Menu

Hlídání dětí bylo ukázkou sehrané univerzitní komunity

Hlídání dětí bylo ukázkou sehrané univerzitní komunity

foto: UJEP

03. 06. 2020 - 09:18

Dne 10. 3. 2020 byla, v reakci na uzavření vysokých škol vládou ČR, zrušena výuka na všech fakultách UJEP. Historicky bezprecedentní situace rázem vygenerovala množství otázek a úkolů, které bylo třeba vyřešit a rozhodnout.

Kromě samozřejmé priority, tedy zajištění všech oblastí souvisejících se studiem, bylo třeba také zohlednit nelehkou situaci našich akademických i neakademických pracovníků, kteří museli s uzavřením všech škol řešit zajištění opatrování svých dětí,“ podotýká rektor doc. Martin Balej.

Aby byla „nouzová situace“ usnadněna neakademickým pracovníkům, na jejichž práci nemělo zrušení výuky na UJEP vliv, využilo vedení UJEP nabídky zajištění hlídání dětí zaměstnanců absolventkou UJEP Mgr. Annou Miškovskou.

Ačkoliv již na UJEP nestuduji, mám k ní silný vztah a můj život je s ústeckou univerzitou i nadále spojen. Například prostřednictvím Jazykové školy Student School, kterou provozuji a kde pracují studenti či absolventi naší alma mater,“ vysvětluje Mgr. Miškovská.

Nabídka hlídání dětí zaměstnanců UJEP vlastními studenty ústecké univerzity, zdarma a dokonce přímo v budově rektorátu, přišla pracovníkům univerzity vhod.

Za tuto službu děkuji, pomohla mi víc se soustředit na práci, protože jsem věděl, že je o děti dobře postaráno. Dětem se hlídání také líbilo, bylo pro ně zpestřením oproti běžnému dni doma. Líbil se jim také kolektiv ostatních dětí,“ hodnotí hlídání vlastních dětí Pavel Poláček z Centra informatiky UJEP.

Od 16. 3. do 22. 5. 2020 probíhalo v prostorách rektorátu každý den hlídání dětí, v maximálním počtu 13 osob. Této služby nakonec využili nejen zaměstnanci UJEP, ale také dva lékaři z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Do pomoci bylo zapojeno 8 studentů, nejvíce z pedagogické fakulty, ale také třeba z přírodovědecké fakulty,“ rekapituluje Anna. „Během hlídání studenti pomáhali dětem s domácími úkoly, některé děti také doučovali. Nejvíce času bylo ale věnováno tvořivým činnostem, tedy malování a ruční práci, a dále pak deskovým a jiným hrám. Když to bylo možné, šly děti na procházku, když pršelo, vyprosily si pohádku,“ dodává s úsměvem Anna Miškovská.

Na této věci oceňuji nejen její samotný přínos, tedy pomoc našim pracovníkům v době, která, zejména pro ty s dětmi ve školním věku, nebyla vůbec lehká. Líbí se mi také téměř ukázková souhra toho, jak univerzita jako instituce může fungovat – přirozeně propojit současné, minulé a doufejme i budoucí studenty a pracovníky,“ uzavírá rektor Martin Balej. 

Další články