Dnes:10°C

Zítra:11°C

Sobota 22.2. Petr
Menu

Robotika 2019 Fakulta strojního inženýrství pořádala Technickou Odyseu

Fakulta strojního inženýrství pořádala Technickou Odyseu

foto: UJEP

24. 10. 2019 - 16:00

Fakulta strojního inženýrství Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem uspořádala dne 17. 10. 2019 v prostorách laboratoří FSI Za Válcovnou v Ústí nad Labem krajské kolo soutěže Technická Odysea – Robotika 2019.

Krajského kola soutěže Technická Odysea se zúčastnilo sedm nejlepších družstev, vítězové okresních kol z Technických klubů mládeže z celého Ústeckého kraje. Tato družstva se skládala ze žáků základních a středních škol. Záštitu nad soutěží převzaly Krajský úřad Ústeckého kraje a Technický klub mládeže Litoměřice.

Soutěžní disciplíny připravili pracovníci Ústavu strojů a energetiky (ÚSE) FSI, zástupci z TKM Litoměřice a KU ÚK. Jejich průběh řídili hlavní autoři soutěže dr. Jan Štěrba z ÚSE, Bc. Jiří Rudolf a Zbyněk Rudolf z TKM Litoměřice. Soutěž zahájil ředitel Krajského úřadu Ústeckého kraje Ing. Milan Zemaník. Krajské kolo Technické Odysey se skládalo ze tří hlavních disciplín.

Úvodní se týkala sestavení odpočítávacích stopek, ve druhé disciplíně probíhalo, na již sestavených robotech z okresního kola, naprogramování robota s ultrazvukovým senzorem a projetí předem připravené závodní dráhy. Třetí disciplína spočívala v sestavení manipulačního ramene, které slouží jako nástavba již sestaveného robota, uchycení kontejneru od rakety do ramene a projetí připravené dráhy. Během hlavních disciplín probíhaly také bonusové disciplíny, při kterých byly soutěžícím položeny tři doplňující otázky.

V Laboratoři termo a hydro se žáci seznámili s P. I. V. metodou – proudění kapalin, v Laboratoři virtuálního prototypování a aditivních technologií proběhla pro žáky zúčastněných škol ukázka 3D tisku a v Laboratoři automatizace byl soutěžícím představen robot UR10, který v sekvenční úloze manipuluje napříč kamerou s předměty na předem naprogramované místo. Vítězství si ze soutěže odvezlo družstvo složené ze žáků ZŠ Benešov nad Ploučnicí a Gymnázia Rumburk. Slavnostní ukončení Technické Odysey krajského kola Robotika a předání diplomů spolu s cenami proběhlo v odpoledních hodinách ve velké učebně D4.

Lukáš Blokša
Autor: Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články